Turystyka

mapa

Sękowa – nasza miejscowość znajduje się w południowo – wschodniej części Polski (na mapce), w województwie małopolskim. Położona jest w malowniczym obszarze górskim Beskidu Niskiego. Niepowtarzalny klimat tworzą przepiękne zabytkowe kościółki, przydrożne kapliczki, zabytkowe drewniane domy pamiętające I Wojnę Światową. Jest stolicą gminy liczącej sobie ok. 5000 mieszkańców (Sękowa – 1500). Leży w obrębie Beskidu Niskiego. Dojechać możemy od strony Jasła przez Gorlice, od Nowego Sącza, albo od Dukli przez Nowy Żmigród.

szlabant

Od południa gmina bezpośrednio graniczy ze Słowacją, a od północy przylega do 40-tysięcznego miasta Gorlice. Gmina zajmuje powierzchnię 195 km2. Jest słabo zaludniona, szczególnie jej południowa część, tam na 1 km2 przypadają zaledwie 3 osoby.

Jest położona wśród łagodnych stoków górskich, zawsze gęsto zalesionych i pokrytych bujną roslinnością. Lasy będące fragmentem ogromnych połaci Puszczy Karpackiej stanowią 67% obszaru gminy. Lasy tę są bardzo dobrym terenem łowieckim. Można tutaj spotkać jelenie, dziki, rysie, żbiki, bobry i wilki. Rzeki i strumienie są tutaj krystalicznie czyste, oraz pełne ryb.

widok

Obszar całej gminy pokryty jest gęstą siecią oznakowanych szlaków turystycznych, przebiegajacych przez najatrakcyjniejsze i najpiękniejsze zakątki gminy.

Na naszym terenie znajduje sie także czynne uzdrowisko, o zasięgu ogólnopolskim – Wapienne.

Elementem krajobrazu gminy są rownież cmentarze wojenne, które pamiatają I i II Wojnę Światową. W sumie jest ich aż 24 w naszej gminie, w większości odnowione. Położone są w miejscach odludnych, na wysokich wzgórzach w gęstwinie tutejszych lasów.

Tereny gminy Sękowa stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych. Nie brakuje u nas miłośników białego szaleństwa. Można jeździć na nartach w Sękowej, Małastowie (miejscowość należąca do naszej gminy), a także na stokach Magury Małastowskiej (najwyższy szczyt naszej gminy – 813 m. n.p.m.). W pobliżu schroniska znajduje się orczykowy wyciag narciarski. Trasa zjazdowa liczy sobie 1400 m., natomiast długość nartostrady to 3 km. Trasa ta przeznaczona jest głównie dla zaawansowanych narciarzy, natomiast łagodniejsze zjazdy powstaną w kolejnych miejscowościach.